Strona główna  |  Prenumerata  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


Czytaj w najnowszym wydaniu MICE Poland. Sebastian Oprządek komentuje: Zmiana

Jedyną pewną w życiu jest zmiana… To truizm, ale w ostatnich tygodniach mieliśmy ich bardzo dużo. Najpierw weszło w życie RODO i wszyscy musieliśmy się dostosować do odpowiednich procedur i rozwiązań, żeby działać zgodnie z nowymi przepisami.


 

1 lipca w życie weszła Ustawa o usługach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych i tutaj największym problemem nie jest dostosowanie się do przepisów ustawy harmonizującej przepisy w całej Unii Europejskiej, ale z ich interpretacją. Jak zakwalifikować organizację konferencji na terenie Polski z noclegiem i wyżywieniem, organizacją transportu oraz innych atrakcji dla uczestników konferencji a co za tym idzie odpowiednio taką usługę zaraportować i odpowiednio podatkowo zakwalifikować?

Odpowiedzi na te i inne pytania szczegółowe nie udzieliły jak do tej pory Ministerstwa Sportu i Turystyki i Finansów. Mam nadzieję, że to się szybko stanie i będą w tym zakresie jasne wytyczne. Nikt nie chciałby zostać ukarany za inne zakwalifikowanie usługi niż kwalifikuje ministerstwo czy urząd skarbowy. Zgodnie z nową ustawą klienci chcący organizować sami konferencje powinni również stać się profesjonalnym organizatorem, turystyki, więc mają dwa wyjścia: albo stać się organizatorem albo powierzyć organizację takich działań agencji.

Kolejna zmiana, jaka pojawiła się 1 lipca to split payment. Pierwsze doświadczenia w tym zakresie pokazują, że firmy narzucają agencjom płatność podzieloną, a co za tym idzie również agencje będą zmuszone współpracować tylko z tymi podwykonawcami, którzy również zgodzą się na płatność podzieloną. Innej możliwości nie będzie. O ile nie będzie to stanowiło problemu dla większych organizacji, to mikro firmy i jednoosobowe działalności gospodarcze mogą mieć z tym problem. Wszystkie te zmiany oznaczają dla firm koszty związane z dostosowaniem się do przepisów, czas poświęcony na wdrożenie zmian, większe obciążenie dla działów księgowości, koszty gwarancji i ubezpieczeń. To kolejne czynniki podnoszące koszty prowadzenia biznesu.

Mam nadzieję, że te zmiany i wprowadzone regulacje usuną z rynku podmioty działające niezgodnie z prawem i w związku z tym nie będą wiązać się tylko z kosztami, ale przyniosą również jakieś korzyści. 
 

Sebastian Oprządek, sebastian.oprzadek@elpadre.pl 

W numerze przeczytasz też 

 

2018-08-14 15:24:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Pobierz bezpłatnie wydanie specjalne IMEX 2019

»

Ludzie branży

»


Rafał Krawczuk

Współzałożyciel i managing director agencji Plej. W branży obecny od piętnastu lat. Tworząc strategię Plej, stawia na całościowe i szerokie podejście do briefów i tworzonych kampanii, a przede wszystkim na emocje i prawdziwe przeżycia. Czytaj więcej w miesięczniku MICE Poland

Newsletter

»

Zamów newsletter