Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


AKTUALNOŚCI
Przedstawiciele przemysłu spotkań i wydarzeń w Katowicach i woj. śląskim
na skraju upadku

Przedstawiciele branży spotkań, turystyki biznesowej i wydarzeń w Katowicach oraz województwie śląskim ogłaszają stan zagrożenia upadkiem. Kilkudziesięciu reprezentantów sektora wystosowało apel do Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego oraz Przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Poniżej publikujemy treść apelu.

APEL BRANŻY SPOTKAŃ I TURYSTYKI BIZNESOWEJ

Przedstawiciele przemysłu spotkań i wydarzeń w Katowicach i województwie śląskim na skraju upadku

 

W naszym kraju ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, następnie epidemii, a dla branży spotkań i wydarzeń ogłaszamy stan zagrożenia upadkiem. Obecnie rozmawiamy o zagrożeniu dla zdrowia i bezpieczeństwa, natomiast za miesiąc będziemy mówić o fali bankructw, która dotknie firmy i przedsiębiorców z szeroko rozumianego przemysłu spotkań i turystyki biznesowej, skutkując rzeszą zadłużonych i bezrobotnych. Rynek spotkań współtworzy rozbudowany łańcuch organizatorów wydarzeń, kongresów, targów, imprez rozrywkowych, koncertów, festiwali, artystów, hotelarzy, a także dostawców usług: cateringu, zabudowy scenicznej, targowej czy nagłośnienia. W związku z tym, apelujemy o podjęcie natychmiastowych i zdecydowanych kroków na poziomie władz samorządowych w celu ratowania naszej branży.

 

Branża spotkań, turystyki biznesowej, wydarzeń sportowych i rozrywkowych stanowi obecnie ok. 12% polskiego PKB. Dla miast i regionu jest kołem zamachowym rozwoju wielu sektorów i usług, źródłem dochodów oraz podstawą budowania wizerunku. Miasto Katowice postawiło na rozwój przemysłu spotkań i stworzyło odpowiednią infrastrukturę, co na przełomie ostatnich lat okazało się doskonałą decyzją. Tylko w 2019 roku wpływy do budżetu miasta z tytułu wydatków uczestników wydarzeń w Katowicach przekroczyły 200 mln zł, a miasto odwiedziło ponad milion gości różnych imprez. Rynek turystyki biznesowej w Katowicach z roku na rok znacząco rośnie, a razem z nim powiązane usługi hotelarskie, gastronomiczne, transportowe i z zakresu szeroko rozumianej rozrywki.

 

Niestety, wraz z rozwojem pandemii koronawirusa i w konsekwencji wprowadzonych zakazów i ograniczeń administracyjnych, branża spotkań i wydarzeń jest na skraju upadku. Tym samym wspomniany rozwój może zostać stracony. Istnieje realne ryzyko, że zbudowanego potencjału nie uda się odzyskać.

Stoimy obecnie w obliczu kryzysu o niespotykanej dotąd skali, sytuacji, która spowoduje, że bez konkretnego wsparcia, branża spotkań, imprez masowych i turystyki biznesowej nie będzie w stanie się odbudować. Prawie wszystkie wydarzenia i eventy na najbliższe trzy miesiące zostały odwołane lub przesunięte na późniejsze terminy. Jednocześnie skala przełożonych wydarzeń ulega ograniczeniu, bo organizatorzy zmniejszają wydatki. Dla większości podmiotów rynku przemysłu spotkań oznacza to całkowity brak przychodów. Co gorsza, organizatorzy wydarzeń wstrzymują się z decyzjami co do realizacji kolejnych imprez, a nadchodzący kryzys gospodarczy znacząco zmniejszy wydatki firm na aktywność w zakresie spotkań. W konsekwencji hotele, obiekty rozrywkowe, centra konferencyjne, kawiarnie nie będą w stanie płacić rachunków, w tym swoim dostawcom, negatywnie wpływając także na ich funkcjonowanie i generalnie sytuację ekonomiczną miasta i regionu. Już teraz podmioty przemysłu spotkań przeprowadzają masowo redukcje wynagrodzeń, zwolnienia i nie mogą na bieżąco regulować rachunków. Firmy z branży weszły w proces radykalnej redukcji kosztów.

 

W związku z krytyczną sytuacją apelujemy do władz Katowic i województwa śląskiego o natychmiastową i zdecydowaną pomoc dla podmiotów branży spotkań i wydarzeń – pomoc na poziomie miejskim i regionalnym oraz pomoc w przekonaniu władz centralnych do zdecydowanie większego wsparcia niż zostało to zaproponowane do tej pory.

 
Obserwujemy wiele dobrych i efektywnych rozwiązań już wdrożonych w innych krajach i w regionach oraz miastach Polski. W Anglii wprowadzono zawieszenie płatności podatku dochodowego i wdrożono dotacje bezpośrednio dla przedsiębiorców. W Danii wprowadza się rekompensatę dla organizatorów dużych wydarzeń. W Norwegii zawieszono płacenie podatków i danin, a na Węgrzech branża rozrywkowa i hotelarska nie będzie płaciła składek na ZUS. Nie brakuje krajowych przykładów rozwiązań na poziomie samorządowym. Szczecin już teraz wprowadza ulgi dla firm w zakresie podatku od nieruchomości, a we Wrocławiu firmy mogą wnioskować o zawieszenie podatków lokalnych i danin.

 

Apelujemy o podjęcie działań, które naszym zdaniem uratują branżę spotkań i wydarzeń przed upadkiem:

• powołanie kryzysowej grupy roboczej dla przemysłu spotkań składającej się z przedstawicieli administracji i branży w celu wypracowania najlepszych rozwiązań oraz wspólnych działań w zakresie wspierania odpowiednich zmian w prawie;

• zwolnienie z opłat administracyjnych, danin, podatków lokalnych i od nieruchomości od marca do grudnia 2020 roku na poziomie lokalnym i krajowym;

• umożliwienie i wsparcie przy renegocjowaniu wysokości opłat za wodę, ciepło, energię elektryczną od marca do października 2020 roku, a także uzyskania w tym zakresie bonifikat lub odroczeń;

• zwiększenie wysokości wsparcia finansowego przez zarząd Metropolii, województwa śląskiego i miasta Katowice w formie bezpośredniego dofinasowania lub zwiększenia budżetów na świadczenia promocyjne w ramach eventów i spotkań organizowanych po zniesieniu ograniczeń związanych z pandemią - w celu wsparcia sprawnego powrotu do funkcjonowania organizatorów dotkniętych konsekwencjami pandemii koronawirusa, takimi jak wycofanie się głównych wystawców i partnerów;

• dofinansowanie do 80 % wynagrodzeń pracowników i osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne w firmach w branży;

• dofinansowanie lub wsparcie zmian w prawie w zakresie zwolnienia firm i pracowników branży z odprowadzania składek na ZUS;

• zapewnienie pożyczek z możliwością ich umorzenia lub zamiany na dotacje lub wynagrodzenie za świadczenia promocyjne dla pożyczkodawcy.


Jednocześnie, jako przedstawiciele regionalnej branży spotkań i turystyki biznesowej, deklarujemy nasze pełne poparcie dla oficjalnego stanowiska sztabu kryzysowego reprezentującego m.in. sektor MICE, przedstawionego w liście wystosowanym 20 marca br. do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz sekretarza stanu Andrzeja Guta Mostowego, tym samym apelujemy również o rozwiązania na szczeblu krajowym.

Liczymy na zrozumienie i szybkie działania wspierające nas w tragicznej dla branży sytuacji.

 

Sygnatariusze:

 1. Agencja Evtrad Events/Katowice, Estera Biesiada
 2. Brill AV Media sp. z o.o., Michał Czerniak, Managing Director
 3. BSC AV
 4. Business Service Galop, Krystyna Gołąbek
 5. Centrum Usługowo-Doradcze Katarzyna Wawer
 6. Deli Catering, Damian Wiatrak, Dyrektor Zarządzający
 7. DŻEM S.C. L. Martinek i Wspólnicy
 8. Estrada Rybnicka Sp. z o.o., Wojciech Lala, Zbigniew Krótki
 9. Hotel B&B Katowice Centrum, Katarzyna Kwinta, Dyrektor Hotelu
 10. Hotel BW Mariacki, Katarzyna Legierska, Deputy General Manager
 11. Hotele Diament S.A., Rafał Bakalarski, Prezes Zarządu
 12. JUTARK Sp. z o.o., Jarosław Szkutak
 13. Masters Catering Sp. z o.o., Marcin Cieślikowski, General Manager
 14. MegaClub Events, Tomasz Breś
 15. Metal Mind Productions Sp. z o.o., Mariola Dziubińska, Prezes
 16. moodro bistro&cafe/moodro restaurant/moodro city, Magdalena Bugaj
 17. More Music Agency, Adam Godziek
 18. MOTIONMUSIC, Jerzy Kupczak
 19. M-Team sp. z o. o. sp. k.
 20. OFF Festival, Artur Rojek, Dyrektor Artystyczny
 21. Park Inn by Radisson Katowice,  Radosław Skwarski, Dyrektor Hotelu
 22. Pixel Multimedia, Dominik Kuźma
 23. Planeta Smaku, Marek Furczyk
 24. Proarte Grzegorz Siedlarek
 25. Proarte Media Florentyna Siedlarek
 26. Promocja Targi, Wioletta Ochman
 27. proMOTION Sp. z o.o., Piotr Kubica, Prezes Zarządu
 28. PTWP Event Center Sp. z o.o., Marcin Stolarz, Prezes
 29. PTWP S.A., Wojciech Kuśpik, Prezes Zarządu
 30. Q Hotel, Katarzyna Gaweł, Dyrektor Hotelu
 31. SHADOK AV SP. z o.o. Sp.k., Grzegorz Piechuła, Prezes
 32. Twister, Grzegorz Nowak
 33. Vienna House Easy Katowice,  Anna Gorczyca-Dziewięcka, Resident Manager
 34. Wagart, Stanisław Gubała, Wiceprezes Zarządu
 35. WATS Sp. z o.o., Aleksandra Piasecka, Prezes Zarządu

2020-03-25 11:46:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»




Ludzie branży

»

10 minut z... Cyrek Events

O szalonym roku 2020, nowych pomysłach i kreatywności, która pozwala utrzymać się na rynku w czasie kryzysu rozmawiamy z Katarzyną Kseniuk, Chief Operating Officer w agencji Cyrek Event

Zaczynaliśmy jako typowa agencja eventowa, która w ofercie miała standardowe usługi związane z organizacją konferencji, spotkań integracyjnych, targów czy jubileuszy. Dziś zdecydowanie bliżej nam do agencji kreatywnej, która jest w stanie kompleksowo zatroszczyć się o klienta – która kreuje, zaprojektuje i zrealizuje – i to tak w realu, jak i online! 

Newsletter

»

Zamów newsletter