Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


BRANŻA
Branże zamknięte domagają się ratunku od rządu

Działalność firm eventowych, fitness, gastronomicznych i hotelarskich została po raz kolejny ograniczona w związku z pandemią. W związku z tym przedstawiciele tych branż wystosowali 2 listopada list do premiera Mateusza Morawieckiego domagając się pomocy rządowej dla zamkniętych sektorów gospodarki.


List zawiera kluczowe postulaty dotyczące opracowania sektorowych form pomocy. Propozycje branż eventowej, hotelarksiej, fitness i gastronomicznej to:

1. UMORZENIE W 100% SUBWENCJI PFR DLA FIRM Z SEKTORA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI.

  • Proponujemy zatem umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.


2. DODATKOWY NABÓR SUBWENCJI PFR DLA BRANŻ DOTKNIĘTYCH OGRANICZENIAMI.

  •  Możliwość ponownego naboru wniosków do PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych 4 miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.


3. REKOMPENSATY ZA OKRES OGRANICZENIA DZIAŁALNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW.

  • Dofinansowanie działalności w wysokości 50% przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.


4. KREDYTY/LEASINGI.

  • Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r. .


5. DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRACY.

  • Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80% etatu, w wysokości 40% pierwotnego wynagrodzenia.
  • Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50%, w kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od października 2020 r. do marca 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny „rozruch” przedsiębiorstwa.
  • Abolicja składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresieod dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z naszych branż (w tym włączenie dodatkowych PKD, jak m.in. 73.11.z).


6.KRYTERIUM SPADKU OBROTÓW DO ZASTOSOWANIA WE WSZYSTKICH FORMACH POMOCY ZE STRONY PAŃSTWA, WRAZ Z IDENTYFIKACJĄ POPRZEZ PKD BRANŻY/PRZEMYSŁU SZCZEGÓLNIE DOTKNIĘTEGO PRZEZ KRYZYS.

  • Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która, poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej, poniosła i ponosi dotkliwe straty.


Wspólne stanowisko wyrażone w opracowanym dokumencie podpisali: Rafał Krzycki – Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Marcin Mączyński - Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Tomasz Napiórkowski – Polska Federacja Fitness, Bartosz Bieszyński – Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.


Pismo zostało wysłane do następujących osób:
Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów;
Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii;
Olga Semeniuk, podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii;
Bartłomiej Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju;
Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP;
Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP;
Przewodniczący klubów / kół poselskich / senackich;
Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP;
Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Pracodawców Lewiatan

2020-11-04 10:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»
Ludzie branży

»

Personalnie... z Agnieszką Szymerowską

prezes zarządu Convention Bureau
we Wrocławiu.

Po praktycznie 10 latach pracy w Convention Bureau – Wrocław, od wolontariatu, po stanowiska koordynacyjne, po objęcie sterów w CBW oraz hektolitrach wypitej z gośćmi kawy, wielu spotkaniach i ciekawych rozmowach widzę, że mam coś jeszcze do zrobienia. Wynika to także z sytuacji, w której jesteśmy – chcę wykorzystać ten czas i wyzwania, które przede mną stawia.

.

»

Newsletter

»

Zamów newsletter