Celem Programu Ambasadorów Kongresów Polskich (AKP) jest organizowanie procesu promocji i zachęcanie do efektywnego pozyskiwania do Polski międzynarodowych spotkań oraz wydarzeń, ze szczególnym uwzględnieniem kongresów i konferencji.
Organizatorami Programu Ambasadorów Kongresów Polskich są wspólnie Polska Organizacja Turystyczna (POT) wraz z Poland Convention Bureau i Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce (SKKP). Co warto podkreślić program nie byłby możliwy bez współpracy z miejskimi i regionalnymi convention bureau z Polski, w szczególności w ramach lokalnych Klubów Ambasadora oraz zaproszonych osób, instytucji i organizacji.
- Program Ambasadorów Kongresów działa z powodzeniem na całym świecie, chociażby w Japonii, na Słowenii czy w USA. Choć pod różnymi nazwami, cel jest ten sam - wyłonić osobistości świata nauki, biznesu i wszystkich tych, którzy pozyskują kongresy i konferencje do danego kraju. Program Ambasadorów Kongresów Polskich w 2023 roku obchodzi swoje 25-lecie. Zachęcamy zatem do zgłaszania kandydatur do tytułów Ambasadora i Mecenasa Kongresów za lata 2022 i 2023 - powiedziała Agnieszka Szymerowska, Dyrektorka Biura SKKP.
Zgłoszenia kandydatur będą możliwe do 15 września 2023 roku. Kandydatów do tytułów Ambasadora i Mecenasa można zgłaszać on-line poprzez formularz dostępny pod adresem https://akp2022.syskonf.pl. Wszelkie pytania można zgłaszać do Sekretarz Kapituły Programu AKP, Agnieszki Szymerowskiej pod adresem email: agnieszka.szymerowska@skkp.org.pl
Wyłonienie laureatów za lata 2022-2023
Zgodnie z regulaminem, Kapituła Programu Ambasadorów Kongresów Polskich wybierze nowych, honorowych AKP oraz Mecenasów za lata 2022 i 2023. Kapituła składa się z przedstawicieli branży i nauki, wskazanych przez organizatorów Programu. Wśród członków, prócz Prezesa POT, Rafała Szmytke oraz Pauli Fanderowskiej, Prezeski SKKP udział w pracach udział biorą m.in. prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk (Przewodniczący Kapituły), dr hab. Anna Kalinowska-Żeleźnik, prof. UWSB Merito, Michał Fijoł (Prezes PLL LOT), Gheorghe Marian Cristescu (Prezes PHH), Alicja Omięcka (Port Lotniczy Lublin), czy prof. dr hab. n. med. Bohdan Maruszewski.
- Wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej największą liczbą osób w zarządach międzynarodowych stowarzyszeń może poszczycić się Polska (280 liderów). 106 dużych kongresów zorganizowanych w naszym kraju i zaprezentowanych w badaniu GainingEdge, dotyczącego kapitału intelektualnego w miejscach docelowych kongresów (2020), dało wskaźnik wykorzystania kapitału intelektualnego na poziomie 37,9 proc., co jest porównywalne ze wskaźnikiem Francji czy Niemiec. Potencjału intelektualnego, naukowego i technologicznego, jak również zaplecza kongresowego naszych miast nie musimy się wstydzić, jednak należy przyznać, iż w badaniu GainingEdge na tle świata wypadamy niewystarczająco dobrze, co oznacza, że mimo niesprzyjających czasów, powinniśmy jeszcze bardziej aktywizować i inspirować naszych Ambasadorów Kongresów - powiedziała Aneta Książek, Kierownik Poland Convention Bureau POT.
- Lokalne Kluby Ambasadora Kongresów działające w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu (a wkrótce też w innych miastach) skupiają w swoich szeregach naukowców i profesjonalistów z różnych branż. Niezależnie jaką pełnią funkcję w organizacjach czy stowarzyszeniach, Ambasadorzy są naszymi naturalnymi partnerami w drodze do pozyskania wydarzenia. Jednocześnie należy podkreślić fakt, iż pozyskiwanie wydarzeń, a w szczególności międzynarodowych kongresów, to skomplikowany i długotrwały proces. Często zdarza się, że nie wygrywa się od razu, dlatego tym bardziej warto działać zespołowo i wspierać się wzajemnie, temu właśnie służy Program Ambasadorów Kongresów Polskich – dodała Aneta Książek.
Program AKP obchodzi w tym roku swoje 25-lecie
Prestiżowy program obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. W tym czasie uhonorowanych zostało 300 osób. Co roku członkowie Kapituły Programu Ambasadorów Kongresów Polskich spośród nominowanych osób do nagrody wyłaniają laureatów, przyznając im honorowy tytuł Ambasadora Kongresów Polskich. Spotkanie z laureatami oraz uroczyste wręczenie dyplomów odbywa się podczas Gali Ambasadorów Kongresów Polskich. Do tej pory gale zostały zorganizowane w Warszawie (do 2009), Krakowie (2010, 2017), Toruniu (2011), Poznaniu (2012, 2018), Wrocławiu (2013), Kielcach (2014), Katowicach (2015, 2019), Łodzi (2016), Gdyni za lata 2020 i 2021 (2022).
Dodatkowe informacje o programie Ambasadorów Kongresów Polskich znajdują się na dedykowanej stronie ambasadorkongresow.pl