Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Podkarpacie z centrum kongresowym

W Polsce południowo-wschodniej w końcu powstanie profesjonalny obiekt przystosowany do organizacji dużych wystaw i konferencji.

O konieczności pobudzenia branży spotkań w tej części kraju mówiło się od dawna, ale na przeszkodzie stały kwestie finansowe. Obecnie, w dużej mierze dzięki dotacjom unijnym, udało się rozpocząć prace nad Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Rzeszowie.
Miesiąc temu zarząd województwa wybrał jeden z czterech projektów architektonicznych. Decyzja nie była łatwa i nie podjęto jej jednomyślnie. Ostatecznie wybrano projekt odważny lub jak niektórzy twierdzą kosmiczny, którego autorami są architekci z pracowni APP Dom z Rzeszowa. Rzecznik prasowy Marszałka Województwa Podkarpackiego, Wiesław Bek tłumaczy, że o wyborze zadecydowały głównie aspekty praktyczne. – Możliwość rozbudowy obiektu była priorytetem. Autor wybranego projektu przewidział taką opcję. Pozostałe koncepcje stanowiły całość zamkniętą, nie poddającą się dalszej rozbudowie
– wyjaśnia.

\"\"

Koncepcja architektoniczna rzeszowskiego CWK opiera się na dwóch nachodzących na siebie okręgach. Pierwszy z nich, stanowiący część wystawienniczą, osłoni szklana kopuła. Drugi, pełniący funkcje kongresowe, przykryty zostanie dachem z trawnikiem.
Na tę część złoży się duża sala kongresowa o powierzchni 925 m kw., którą będzie można powiększać poprzez połączenie z patio. Znajdą się tu też dwie mniejsze sale konferencyjne, które w razie potrzeby będzie można dodatkowo dzielić. Z kolei główna hala wystawiennicza liczyć będzie prawie 4 tysiące m kw., a foyer dodatkowy tysiąc. Architekci skupili się na stworzeniu elastycznego projektu wnętrza, które pozwoli na dowolną aranżację przestrzeni.
Obecnie trwa przygotowywanie projektu budowlanego CWK, następnie załatwione zostaną formalności, jak pozwolenie na budowę i wybór wykonawcy inwestycji. Budowa ma ruszyć w 2013 roku, a zakończenie realizacji zaplanowano na rok 2015. Szacowany koszt inwestycji, za której realizację odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, wynosi 65 mln złotych. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie unijne z programu Rozwój Polski Wschodniej. (abr)

2012-03-15 11:35:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»
Ludzie branży

»

Personalnie... z Agnieszką Szymerowską

prezes zarządu Convention Bureau
we Wrocławiu.

Po praktycznie 10 latach pracy w Convention Bureau – Wrocław, od wolontariatu, po stanowiska koordynacyjne, po objęcie sterów w CBW oraz hektolitrach wypitej z gośćmi kawy, wielu spotkaniach i ciekawych rozmowach widzę, że mam coś jeszcze do zrobienia. Wynika to także z sytuacji, w której jesteśmy – chcę wykorzystać ten czas i wyzwania, które przede mną stawia.

.

»

Newsletter

»

Zamów newsletter