Strona główna  |  Sklep  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Rosnąca liczba obiektów mówi o odwilży na europejskim rynku spotkań

Polepszającą się kondycję rynku widać głównie na przykładzie rozwoju nowych obiektów, choć meeting plannerzy wciąż sceptycznie podchodzą do wzrostu budżetów.

Sektor spotkań korporacyjnych w 2010 roku znacznie złagodził restrykcje dotyczące podróży służbowych. Do zaostrzenia zasad organizowania spotkań poza siedzibą firmy przyznawało się 35 proc. przedstawicieli korporacji, co w porównaniu do 79 proc. w 2009 roku stanowi znaczną poprawę. O 10 proc. wzrosła też liczba wyjazdów zagranicznych, które organizowało 30 proc. travel plannerów. Średni wydatek na delegata zwiększył się ze 150 do 175 euro, a liczba anulacji spadła o 15 proc. Według Grass Roots Meetings Industry Report 2011 tendencja wzrostowa będzie się w utrzymywała.Niepewność budżetów
Firma Grass Roots zapytała swoich klientów o zmiany, jakie nastąpią w 2011 roku. Około 40 proc. respondentów twierdzi, że liczba spotkań z pewnością będzie dużo większa w porównaniu z 2010 rokiem. Mniej optymistyczne są prognozy dotyczące budżetów. Tylko połowa uważa, że pozostaną one na takim samym poziomie lub się powiększą. Prognozy te nie do końca się jednak pokrywają z badaniami biznesowymi rynku, prowadzonymi przez Grass Roots, według których takie branże, jak np. finansowa i motoryzacyjna będą organizować więcej eventów.

Wzrasta znaczenie obiektów
W takich krajach, jak Grecja, Irlandia, Hiszpania i Portugalia poprzedni rok upłynął pod znakiem poważnych kłopotów finansowych. Nie spowodowały one całkowitej stagnacji tych rynków, co widać chociażby na przykładzie stolicy Irlandii. Nowe centrum kongresowe otworzyło się w Dublinie jeszcze w pierwszej połowie 2010 roku. Kolejne obiekty o znaczeniu międzynarodowym pojawiły się także w Kopenhadze, Rimini oraz we Wrocławiu. Trend z przełomu 2009/10, pokazujący coraz większe znaczenie strategicznego zarządzania spotkaniami, m.in. poprzez usprawnianie współpracy z obiektami, był intensywnie kontynuowany. Najczęściej decydowano się na realizację projektu we własnych obiektach, hotelach sieciowych i centrach konferencyjnych. Na przełomie lat 2010/11 zwiększyły sie też ceny za wynajem obiektów we wszystkich kluczowych destynacjach europejskich, z wyjątkiem Kopenhagi. (xb)

2011-09-05 07:56:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»
Ludzie branży

»

Personalnie... z Agnieszką Szymerowską

prezes zarządu Convention Bureau
we Wrocławiu.

Po praktycznie 10 latach pracy w Convention Bureau – Wrocław, od wolontariatu, po stanowiska koordynacyjne, po objęcie sterów w CBW oraz hektolitrach wypitej z gośćmi kawy, wielu spotkaniach i ciekawych rozmowach widzę, że mam coś jeszcze do zrobienia. Wynika to także z sytuacji, w której jesteśmy – chcę wykorzystać ten czas i wyzwania, które przede mną stawia.

.

»

Newsletter

»

Zamów newsletter