Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Polscy klienci w grupie docelowej Tajlandii

Rok 2011 dla tajskiego rynku MICE oznacza przede wszystkim odbudowę po kryzysie ale także coraz lepsze wyniki biznesowe.

Jednym z najważniejszych czynników, od których zależą aktualne warunki działania podmiotów w tajskiej branży spotkań, jest kwestia bezpieczeństwa. Wizerunek destynacji znacznie osłabiły zeszłoroczne strajki oraz niepewna sytuacja polityczna kraju. I choć Tajlandia od dawna należy do jednych z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych, to dotychczasowa popularność wśród grup biznesowych była już o wiele mniejsza. W odniesieniu do tych ostatnich kraj ten był dość mocno rozpropagowany wśród miłośników gry w golfa, a zainteresowanie tym sportem wśród Polaków kształtuje się na dość niskim poziomie w porównaniu do innych krajów Europy Zachodniej.

\"\"

Potrzeba inwestycji
Pozycja Tajlandii zaczęła się mocno zmieniać po oficjalnych wyborach przeprowadzonych w lipcu tego roku, dzięki którym uspokoiły się burzliwe nastroje polityczne panujące do tej pory. Od tego czasu, jak podkreślają lokalni i międzynarodowi organizatorzy, branża spotkań zaczęła znów nabierać rozpędu. Co ważne, rozwiązanie dylematów politycznych, niemal automatycznie przełożyło się na odzyskanie zarówno zaufania, jak i zainteresowania u zagranicznych klientów, którzy w głównej mierze pochodzą z terenu Azji, a ich najliczniejszą grupę stanowią Indusi. Szansę na rozwój w sektorze spotkań zaczynają coraz wyraźniej dostrzegać, poza Bangkokiem, także inne miasta w Tajlandii. Jakkolwiek, czy mowa o Bangkoku czy innej lokalizacji, uwagę zwraca fakt jeszcze umiarkowanie zagospodarowanych przestrzeni na potrzeby rynku MICE. Podkreśla się tutaj nie tylko braki w liczbie odpowiednich obiektów, ale i innych usługach, dzięki którym urozmaicane byłyby programy incentive. Potrzeba inwestycji została już jednak dostrzeżona i to nie tylko przez prywatne firmy, chcące rozwijać swoją działalność w tym sektorze na terenie Tajlandii. Aktualnie rząd pracuje nad planem wybudowania obiektu kongresowego w Phuket. Na bardziej zaawansowanym etapie jest natomiast centrum MICE w Chiang Mai, które ma zostać otwarte w lipcu 2012 r.

Silny polski akcent
Tajscy potencjalni kontrahenci, oferujący wachlarz usług z zakresu organizacji wydarzeń i aktywności incentive, skierowali swoje oczy w ostatnim czasie ku Europie Wschodniej. I o ile Rosjanie zajęli już pewną, stabilną pozycję w gronie klientów, to potencjał Polaków jest w tej chwili porównywalnie duży. Organizator z Tajlandii obsługuje średnio kilka grup polskich rocznie. Rzadko zdarza się jednak, żeby liczba ta przekroczyła dziesięć. Wielkość grup z reguły nie przekracza 100 osób, aczkolwiek zdarzają się realizacje dla grup 500-osobowych. Średni budżet przypadający na jednego uczestnika to 1500 euro przy pobycie ok. 6-7 dni. Pierwszym miastem docelowym dla Polaków jest Bangkok, w którym zatrzymują się oni na dwie lub trzy noce, natomiast pozostały czas spędzają w którymś z plażowych resortów. – Swoją aktywność na rynku polskim zaczęliśmy dopiero w zeszłym roku i do tej pory zyskaliśmy już 10 grup. Polskie grupy zazwyczaj wybierają loty liniami Finnair z przesiadką w Helsinkach. Połączenia z Bangkokiem nie są być może najkorzystniejsze, ale mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli wybierać w większej liczby rozwiązań – mówi Suwadee Pachariyangkun, dyrektor zarządzająca Universal Travel Link & Services Thailand. W tym roku też odnotowano rekordową, liczącą 27 osób grupę hosted buyers z Polski, która wzięła udział w branżowych targach IT&CMA w Tajlandii. Jej przedstawiciele tłumaczyli, jakie kryteria kierują wyborami grup biznesowych w odniesieniu do destynacji jaką jest Tajlandia. Argumentem przeważającym w rozmowach była teoria o słabym wpływie kryzysu na nasz kraj, a spowolnienie, które miało miejsce, wynikało po prostu z obawy przed skutkami osłabienia gospodarczego na świecie. Większość polskich organizatorów twierdzi zgodnie, że kondycja zarówno rynku podróży służbowych, jak i incentive travel jest obecnie w Polsce dość stabilna, a prognozy pozytywne. Tajlandia jest przy tym rozwiązaniem korzystnym finansowo i ciekawym pod względem oferty oraz ciepłego klimatu, który jest dość dużym wabikiem dla polskich klientów w miesiącach zimowych.

Bez promocji ani rusz
Koniec roku 2011 to również czas wdrożenia nowej kampanii marketingowej Thailand Convention and Exhibition Bureau pod hasłem Thailand Destination of Choices, która zastępuje poprzednią kampanię Believe in Thailand. Nowy projekt skupia się na pokazaniu jak najszerszej oferty i rozwiązań, jakie proponuje kraj organizatorom wydarzeń i programów incentive. TCEB poprzez tę kampanię deklaruje gotowość do zapewnienia specjalistycznej asysty, która ułatwi zrealizowanie projektów. Działania w ramach kampanii obejmują również rekomendacje tematyczne z uwzględnieniem podziału na eventy luksusowe, programy CSR, spotkania i grupy incentive. TCEB dzięki nowej kampanii chce skupić się na pozyskaniu klientów na rynkach Europy Wschodniej, czyli głównie z Polski i Rosji oraz na rynku azjatyckim, w tym głównie Chin, Japonii, Korei Południowej, Indii i Indonezji. – Nasza ogłoszona niedawno nowa polityka MICE i plan 5-letni zakłada przyrost liczby podróży w tym sektorze o 75 proc. w latach 2012-2016, z przychodem większym nawet o 87 proc. w roku 2016. Przewiduje się także, że tajska branża MICE będzie odgrywała coraz to ważniejszą rolę w krajowej gospodarce. Dziś sektor ten reprezentowany jest tylko przez nieco ponad 9 proc. wszystkich przychodów z turystyki. Spodziewany jest jednak jego wzrost do poziomu ponad 18 proc. w 2016 roku z osiągnięciem przychodu nawet 4 mln dolarów – mówi Akapol Sorasuchart, prezes TCEB. Przedstawiciele convention bureau przewidują, że rok 2011 podsumują liczbą 720 tys. przyjazdów MICE i przychodem na poziomie 1,8 mln dolarów. Osiągnięcie tych wyników będzie oznaczało ogólny wzrost w sektorze o 25 proc. – W pierwszej połowie roku branża MICE odnotowała około 10-15 proc. wzrost w biznesie i wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie się utrzymywała do końca roku, a także będzie kontynuowana przez cały 2012 rok – dodaje Akapol Sorasuchart.

Incentive Travel and Conventions, Meetings Asia & Corporate Travel World Asia-Pacific, 4-6 października, Bangkok, Tajlandia. www.itcma.com.sg

Przejdź do galerii zdjęć

2011-11-14 07:58:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Ludzie branży

»

Personalnie... 
Iwona Głuchowska 

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group.

 

O sobie: 

Od maja 2022 r. jest Dyrektorem Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group  Wcześniej pracowała jako Director of Cluster Sales Leisure and MICE – Holiday Inn Gdańsk, Holiday Inn Warsaw, Intercontinental Warsaw, Holiday Inn Champion; Director of Sales – Holiday Inn Warsaw City. Kierowała też sprzedażą w Airport Hotel Okęcie****, Scandic AG**** – Warsaw i w Orbis SA w Warszawie. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Warszawie. Przykłada dużą wagę do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Jej hobby to aranżacja zieleni w ogrodzie, przede wszystkim kwiaty. Książka, to najchętniej fantasy, ale największą sympatią darzy swojego psa i dwa koty.

.

»

Newsletter

»

Zamów newsletter