Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

RPO w sprawie podatku od imprez integracyjnych. To już koniec zamieszania?

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich toczący się od kilku lat spór rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny. Uchwała, którą wkrótce podejmie, będzie miała charakter wiążąc dla innych sądów.

Konieczność odprowadzania podatku od imprez integracyjnych od kilku lat jest jedną w większych bolączek branży MICE. Wiążąca się z tym faktem konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów (czyli odprowadzania w imieniu pracowników zaliczek na poczet podatku) lub naginania prawa (poprzez wprowadzanie do programu imprez elementów szkoleniowych) niejednego pracodawcę powstrzymały przed angażowaniem się w tego typu inicjatywy. Firmy, które nie chciały podążać żadną z tych ścieżek, a mimo to decydowały się na organizację imprez dla pracowników, sporo ryzykowały. Liczyły na niejednoznaczność przepisów regulujących tę kwestię. Niestety, jeżeli sprawy trafiały do sądów, wyroki często bywały ze sobą sprzeczne.

Sporów wokół interpretacji przepisów dotyczących opodatkowania imprez integracyjnych nie kończyły nawet wyroki wydawane w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Działo się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, orzecznictwo nie było jednolite. Po drugie, wyroki te zapadały w konkretnych sprawach i jako takie nie miały mocy wiążącej dla innych składów orzekających. Inaczej będzie w przypadku sprawy, którą NSA zajmie się na wniosek RPO. – Uchwała, która zostanie podjęta podczas posiedzenia w poszerzonym składzie nie będzie dotyczyć przypadku zaistniałego na tle konkretnej sprawy sądowej. Rozpoznając złożony wniosek NSA wyjaśni przepisy prawa, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie – wyjaśnia Wojciech Sawczuk z Wydziału Informacji Sądowej Naczelnego Sądu Administracyjnego. – To oznacza, że rozstrzygnięcie zawarte w uchwale wiązać będzie również inne składy sędziowskie.

Termin posiedzenia, podczas którego NSA zajmie się wnioskiem RPO został wyznaczony na 21 października. Ponieważ sprawy w sądach administracyjnych z reguły kończą się w pierwszym terminie, właśnie tego dnia może zostać rozstrzygnięty spór dotyczący opodatkowania imprez integracyjnych. Niestety, trudno w tej chwili przewidzieć, jaką decyzję podejmie NSA. Wiadomo, za jakim rozwiązaniem opowiada się RPO.

– We wniosku RPO wskazał konkretne przykłady orzeczeń, w których dostrzegł rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych i przedstawił, która linia orzecznicza jest w ocenie RPO prawidłowa – informuje Katarzyna Łakoma, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.  - W piśmie, które Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do NSA oprócz wniosku o rozstrzygnięcie sporu prawno-administracyjnego wskazaliśmy również, która linia orzecznictwa zdaniem RPO jest słuszna – dodaje.

Mówiąc w największym uproszczeniu, RPO stoi na stanowisku, że samo umożliwienie udziału (bo faktyczny udział w imprezie podlega opodatkowaniu) pracowników w imprezie integracyjnej nie stanowi dla nich przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rzecznik wskazuje również na absurdalność rozumowania, że już samo umożliwienie pracownikowi udziału w imprezie integracyjnej przez pracodawcę stanowi dla niego przychód z tytułu „innego nieodpłatnego świadczenia” i dlatego powinien on zapłacić z tego tytułu podatek.

Dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich dopiero teraz złożył wniosek o rozstrzygnięcie sporu, który trwa od kilku lat? – Konstrukcja wniosku w sprawie rozbieżności wymaga czasu, gdyż należy wykazać, iż w podobnych sprawach zapadają rozbieżne orzeczenia sądów administracyjnych (zarówno wojewódzkich sądów administracyjnych jak i Naczelnego Sądu Administracyjnego), a więc należy śledzić jak kształtuje się takie orzecznictwo sądowe na przestrzeni pewnego okresu czasu – odpowiada Katarzyna Łakoma. (kos)

Jeden problem, różne rozwiązania
NSA w orzeczeniu z dnia 24 stycznia br. podtrzymał wcześniejsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. W myśl tego dokumentu niejednoznaczne jest już sam fakt, czy udział w imprezie integracyjnej może być potraktowany jako przychód osiągnięty przez pracownika. Sąd wskazał również, że jeśli nie jest możliwe obliczenie wartości świadczenia, nie można pracownikowi przypisach przychodu podlegającego opodatkowaniu. To tylko jedno z orzeczeń, w których sądy administracyjne odnosiły się do kwestii opodatkowania imprez integracyjnych. RPO w swoim piśmie do NSA podaje przykład 9 różnych spraw dotyczących tej kwestii.

2013-08-03 08:12:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Ludzie branży

»

Personalnie... 
Iwona Głuchowska 

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group.

 

O sobie: 

Od maja 2022 r. jest Dyrektorem Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group  Wcześniej pracowała jako Director of Cluster Sales Leisure and MICE – Holiday Inn Gdańsk, Holiday Inn Warsaw, Intercontinental Warsaw, Holiday Inn Champion; Director of Sales – Holiday Inn Warsaw City. Kierowała też sprzedażą w Airport Hotel Okęcie****, Scandic AG**** – Warsaw i w Orbis SA w Warszawie. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Warszawie. Przykłada dużą wagę do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Jej hobby to aranżacja zieleni w ogrodzie, przede wszystkim kwiaty. Książka, to najchętniej fantasy, ale największą sympatią darzy swojego psa i dwa koty.

.

»

Newsletter

»

Zamów newsletter