Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Wydania cyfrowe  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»


BIZNES
Pracodawco! Jak możesz zadbać o pracowników
 

Pakiety socjalne obejmujące różnorodne benefity oferowane pracownikom przez firmy to już obecnie swego rodzaju standard. Karnety sportowe, dodatkowa opieka medyczna i ubezpieczenie, to najczęstsze pracownicze profity. A gdyby wdrożyć coś więcej? Na przykład pakiet antynowotworowy, czyli zestaw realnych działań, które pracodawca może, a nawet powinien promować w firmie.

 Na początek kilka faktów

Nowotwory to coraz poważniejszy problem. Ich liczba w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad podwoiła się i są one obecnie, po chorobach krążenia, drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Zanieczyszczone środowisko, rosnące tempo życia, stres, starzenie się społeczeństwa, a obecnie także niepokojące dla zdrowia i równowagi psychicznej skutki pandemii – z tym wszystkim musi zmierzyć się na co dzień każdy z nas. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) kwalifikuje nowotwory jako choroby cywilizacyjne, czyli takie, które nasilają się globalnie i są wynikiem zmian stylu życia i stanu środowiska. W 2017 roku do trzech najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych kobiet należały kolejno: nowotwory płuca, piersi i jelita grubego. Wśród mężczyzn były to nowotwory złośliwe: płuca, jelita grubego i gruczołu krokowego. Jednocześnie stanowisko WHO jest jasne, ale i optymistyczne – można zapobiec około 50% zgonów z powodu nowotworów! Ponad 90% zachorowań można przypisać szeroko pojętym czynnikom stylu życia i czynnikom środowiskowym, a te można zmienić. Co zatem mogą zrobić pracodawcy? Jak dbać o zdrową kadrę? W końcu to pracownicy są najistotniejszym kapitałem każdego biznesu.

 

Jak działa odpowiedzialny pracodawca?

Każdy szef powinien mieć świadomość, że choroba wycofuje pracownika z pracy, a jego zadania realizują inne osoby. Liczne badania potwierdzają, że jakość pracy świadczona przez pracowników o złym samopoczuciu jest niższa od jakości świadczonej przez pracownika pozytywnie oceniającego swój stan zdrowia. Pracownicy, którzy swój stan zdrowia oceniają za dobry i bardzo dobry pracują po prostu wydajniej i bardziej jakościowo. Na podstawie firm, które działają profilaktycznie, czyli tych, które otrzymały m.in. certyfikat „PracoDawcy Zdrowia” w 2018 lub 2019 roku, przyznawany przez Ministerstwo Zdrowia można wyróżnić kilka dobrych praktyk pozytywnie wpływających na zdrowie pracowników.

• Namawiaj do wykonywania podstawowych badań. Proste badania krwi i moczu są pierwszym krokiem w ocenie stanu zdrowia.

• Zachęcaj do udziału w programach profilaktycznych, które dają pełniejszy obraz niż badania podstawowe czy badania wykonane w ramach medycyny pracy. Umożliwiają one wykrycie choroby już we wczesnych stadiach, co znacznie zwiększa szanse na wyleczenie. Informuj pracowników o aktualnych akcjach (m.in. Movember i Różowy Październik) oraz przydziel im minimum pół dnia wolnego na badania, aby nie musieli wykorzystywać dni urlopowych. Szczegółowe informacje na temat programów przesiewowych można znaleźć na stronie planujedlugiezycie.pl, zakładka bezpłatne badania.

• Zezwalaj na branie udziału w zaleconych przez lekarza rehabilitacjach czy zabiegach fizykoterapeutycznych. Często są one przypisane w godzinach pracy, a zgoda na krótką nieobecność w firmie umożliwi pracownikowi systematyczne korzystanie z opieki medycznej. A to z kolei pozwoli mu szybciej wrócić do pełnego zdrowia i zmniejszy jego stres.

• Organizuj konsultacje lekarskie i dietetyczne w firmie. Szybsze wychwycenie wad słuchu, nadwagi, wad postawy czy badanie znamion może przyczynić się do podjęcia leczenia na wczesnym etapie rozwoju choroby.

• Ogranicz ekspozycję na czynniki rakotwórcze i kancerogenne. Monitoruj szkodliwe dla zdrowia czynniki środowiska pracy i urządzenia oraz reaguj, np. zmniejsz poziom hałasu w zakładzie pracy. 

• Zadbaj o kręgosłup pracownika, zapewniając mu odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy. Możesz zaproponować również możliwość skorzystania z sesji rehabilitacji lub masażu.

• Ogranicz czynniki stresogenne. Wydziel pokoje służące wyłącznie wyciszeniu, zadbaj o zieleń w biurze, a przede wszystkim – sprawną komunikację. Daj do zrozumienia, że pracownicy mogą liczyć na swojego szefa i zgłosić się do niego z każdym problemem. Pozytywnie odebrane zostanie także wsparcie psychologiczne czy psychiatryczne w ramach prywatnych pakietów medycznych.

• Jeśli pracujecie stacjonarnie lub hybrydowo – przekazuj dobre nawyki i bądź przykładem. Informuj o szkodliwych skutkach palenia, zapewniaj świeże owoce i warzywa, organizuj wspólne aktywności fizyczne oraz wymagaj przestrzegania zakazu spożywania alkoholu na terenie zakładu pracy. Jakie są zalety wprowadzenia dobrych praktyk na stałe? Przede wszystkim zdrowi i zaangażowani pracownicy, którzy częściej utożsamiają się z firmą, wiedząc, że ta dba o ich zdrowie.

 

Jesteś pracodawcą? Dbasz o zdrowie swoich

pracowników? Weź udział w programie

„PracoDawca Zdrowia”. Więcej informacji

na stronie: planujedlugiezycie.pl, zakładka

PracoDawca Zdrowia.

 

Chcesz wiedzieć więcej, szukasz informacji

na temat bezpłatnych badań?

Wejdź na www.planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 

7 dni w tygodniu.

 

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. 

2021-11-25 16:28:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
.

»

Ludzie branży

»

Personalnie... 
Iwona Głuchowska 

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group.

 

O sobie: 

Od maja 2022 r. jest Dyrektorem Sprzedaży i Marketingu, Cluster Warsaw w Radisson Hotel Group  Wcześniej pracowała jako Director of Cluster Sales Leisure and MICE – Holiday Inn Gdańsk, Holiday Inn Warsaw, Intercontinental Warsaw, Holiday Inn Champion; Director of Sales – Holiday Inn Warsaw City. Kierowała też sprzedażą w Airport Hotel Okęcie****, Scandic AG**** – Warsaw i w Orbis SA w Warszawie. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Warszawie. Przykłada dużą wagę do zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. Jej hobby to aranżacja zieleni w ogrodzie, przede wszystkim kwiaty. Książka, to najchętniej fantasy, ale największą sympatią darzy swojego psa i dwa koty.

.

»

Newsletter

»

Zamów newsletter