|
|
BRANŻA Warszawska branża turystyczna z gdańską inicjatywą „Biskupia 33”
17–19 listopada 2023 w Warszawie odbyła się wycieczka integracyjna dla wolontariuszy gdańskiego punktu pomocowego oraz projektu zapewniającego wsparcie uchodźcom z Ukrainy.
Zaangażowanie branży turystycznej w to wydarzenie nie tylko podkreśla społeczną odpowiedzialność uczestniczących podmiotów, ale także pokazuje, jak różne sektory mogą łączyć siły w szczytnym celu. Pobyt gdańskich wolontariuszy w Warszawie był także idealną okazją do rozmów, wymiany doświadczeń, czerpania inspiracji na skuteczne kontynuowanie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Wsparcie członków Warszawskiej Organizacji Turystycznej dla Projektu BISKUPIA 33 przy organizacji tej wycieczki ukazuje, że solidarność i pomoc mogą mieć różne oblicza, a turystyka może stać się siłą napędową pozytywnych zmian społecznych.
Wycieczka do Warszawy była dla stałych wolontariuszy projektu Biskupia 33 nie tylko nagrodą za ich ogromny wkład oraz wyjątkowe zaangażowanie w codzienne funkcjonowanie punktu pomocowego, ale również integracją polskich i ukraińskich wolontariuszek. Organizacji pobytu na miejscu podjęła się znana ze swojego społecznego zaangażowania Grupa Mazurkas. Goście zostali ugoszczeni w MCC Mazurkas Conference Center & Hotel a koordynacji wyjątkowego programu podjął się zespół Mazurkas Travel wraz z innymi członkami Warszawskiej Organizacji Turystycznej, którzy wsparli ten projekt. Współpraca i synergia pomiędzy członkami WOT-u to jedna z ważniejszych korzyści członkostwa w tym stowarzyszeniu a współpraca nad wspólnym projektem w tak szczytnym celu, niesie za sobą jeszcze dodatkowy aspekt.
Dzięki tej współpracy wolontariusze z Biskupiej 33, szczególnie Panie z Ukrainy, które były w Warszawie po raz pierwszy, miały okazję zwiedzić m.in. Stare Miasto, podziwiać centrum stolicy z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki oraz odwiedzić Łazienki Królewskie w Warszawie. Goście doświadczyli komfortowego i niekonwencjonalnego sposobu na poznanie miasta, przemieszczając się charakterystycznym czerwonym busem na zasadzie hop on and hop off, które oferuje City Sightseeing Warsaw. Ogromną atrakcją pobytu była nowo otwarta wystawa Immersyjny Dziadek do Orzechów. Zimowy Cud, która aktualnie odbywa się w Art Box Experience (pierwsza w Polsce w pełni immersyjna i cyfrowa przestrzeń multimedialna) mieszcząca się w Fabryce Norblina. O podniebienia gości zadbała Syrena Irena – bistro, w którym tradycyjne pierogi nabierają nowoczesnego sznytu oraz znana z wyjątkowej, autorskiej kuchni Restauracja Signature w Hotelu H15 Boutique, należącego do sieci Dobry Hotel. Wizyta w Warszawie nie mogła się odbyć bez wizyty w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie wolontariusze mieli okazję doświadczyć ulubionej wystawy plenerowej warszawiaków, czyli Królewskiego Ogródu Światła.
Projekt BISKUPIA 33 stanowi wyjątkową inicjatywę, która od pierwszego dnia wojny na Ukrainie, nieprzerwanie wspiera kilka tysięcy uchodźców osiedlonych w Gdańsku. Osoby te przybyły do miasta w poszukiwaniu bezpieczeństwa, nowego domu i zatrudnienia. Inicjatywa, zainicjowana przez lokalnych aktywistów i wolontariuszy Fundacji "Rodzinny Gdańsk", wyrosła na niesamowitą społeczność na platformie Facebooka, gdzie ogłaszane są bieżące potrzeby punktu pomocy. Punkt pomocy, początkowo zlokalizowany pod adresem Biskupia 33, przekształcił się w trwałą placówkę otwartą trzy razy w tygodniu, oferującą wsparcie w postaci żywności, odzieży, zabawek, obuwia i niezbędnego sprzętu gospodarstwa domowego. Dzięki wsparciu miasta Gdańska, inicjatywa zyskała nową siedzibę na ul. Grobla III 1/6a. Wolontariusze nie tylko dostarczają przedmioty codziennego użytku, ale także angażują się w pomoc przy poszukiwaniu mieszkań, pracy i opieki medycznej. Wspierają zwłaszcza osoby starsze, matki z dziećmi oraz uchodźców z różnymi problemami zdrowotnymi i emocjonalnymi.
Projekt BISKUPIA 33 to nie tylko punkt pomocy, lecz także społeczność, która traktuje miejsce na Grobla III 1/6a jak dom. Lokalni wolontariusze, w tym także sami uchodźcy, angażują się aktywnie, tworząc sieć solidarności. Inicjatywę reprezentują m.in. Stowarzyszenie Lions Club Neptun i Rotary GSG. Za całość działań stoi Aneta Rabuszko-Borkowska, charyzmatyczna aktywistka, odznaczona m.in. specjalnym medalem od metropolity prawosławnej cerkwi w Ukrainie. Jej zaangażowanie zostało również docenione w Plebiscycie Osobowość Roku Dziennika Bałtyckiego 2022. Choć praca grupy wolontariuszy została dostrzeżona przez firmy krajowe i zagraniczne, które starają się pomagać, potrzeby są nadal ogromne.
2023-12-01 12:06:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie »
Dołącz do dyskusji na FB »
|
|
Elżbieta Lendo
Prezes Zarządu Polskie Hotele Niezależne
O sobie:
Elżbieta Lendo, od 30 lat aktywna zawodowo. Zarządza kilkoma spółkami hotelowymi, które są operatorami obiektów hotelowych i rekreacyjnych działających w grupie Lendo Hotels Group, w tym: Hotel Willa Port w Ostródzie, oraz Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Od 2019 roku Prezes Zarządu Polskich Hoteli Niezależnych, organizacji skupiającej polskie niesieciowe hotele. Od 2022 członek EHMA – European Hotel Managers Association. Prywatnie: Energiczna, z poczuciem humoru, kreatywna i przebojowa. Nie boi się stawiać czoła wyzwaniom, uważa, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość, konsekwencja, wiara w to, co się robi, skalkulowane ryzyko i umiejętne podejmowanie decyzji. Mama dwóch synów: Aleksandra i Igora.
|